5 prostych i skutecznych sposobów na efektywną naukę

Szkoła to temat, przy którym zawsze pojawiają się narzekania na poziom kształcenia i bezsensowność zapamiętywania wielu informacji, których nie sposób przyswoić.
A może jednak jest na to sposób, który by ułatwił przejście przez szkołę i uczelnię wyższą? Może istnieje magiczny sposób, by efektywnie i szybko nauczyć się wszystkiego co będzie nam potrzebne podczas naszego kształcenia?
Oczywiście, że jest. Oto pięć efektywnych, szybkich i przede wszystkim niezbyt wymagających sposób na naukę.

Wystarczy nawet 5 minut!

Na pewno to znasz. Dzień przed egzaminem i kilka godzin zmuszania się do czytania podręcznika, notatek, czy różnych stron z informacjami na dany temat. Myślisz, że jesteś obkuty tak bardzo, że na pewno napiszesz na pozytywną ocenę.
Tymczasem na samym egzaminie nic nie pamiętasz i w najlepszym przypadku dostajesz sławetne dwa na szynach – lub 3, jeśli już studiujesz.
Co się stało?
Otóż, według badań jednorazowa powtórka materiału przez kilka godzin wcale nie pomaga się uczyć. Aby lepiej przyswoić dany materiał, rozłóż go na mniejsze części i codziennie powtarzaj na przykład po 5 minut. Takie krótkie sesje z powtarzania danego materiału natychmiast poprawią twój stan wiedzy.

Ucz się z innymi

Pewnie myślisz, że nauka z innymi to okropny pomysł. Wszyscy się rozpraszają, zamiast nauki rozmawiacie o czym innym. Konsekwencją jest zaś to, że i tak musisz samemu siąść do książek.
Niekoniecznie tak musi być. Wystarczy tylko, że wcześniej podzielicie sobie, jakie zagadnienie ma każdy.
Na przykład na początku spotkania. Potem przez wcześniej wspomniane 5 minut każdy przygotowuje swoją wypowiedź na te temat. Następnie każdy po kolei opowiada reszcie co zapamiętał i zrozumiał z tego co się uczył.
Jednak co daje takie rozwiązanie? Otóż, naukowcy zauważyli, że jeśli ktoś opowiada innym to lepiej zapamiętuje swoje słowa. Ponad to każdy z was usłyszy skomplikowane zagadnienie wytłumaczone prostym językiem wam znajomym. Bo nie będzie kolejny raz mówił o tym profesor, tylko zwykły student.

Długopisy w dłoń! Notatki pisz!

W XXI wieku coraz częściej widzi się laptopy na salach wykładowych. Głównie dlatego, że na klawiaturze piszemy znacznie szybciej niż ręcznie – rekord Guinnessa to 1060 znaków na minutę.
Ułatwia to pisanie notatek, jednak utrudnia nam naukę.
Tak szybkie pisanie sprawia, że nie myślimy co piszemy, tylko mechanicznie zapisujemy to co słyszymy. Ponad to mniej zapamiętujemy, gdyż pisanie na klawiaturze to wyuczone stukanie w klawisze.
Za to pisanie ręczne jest wolniejsze, przez co musimy myśleć, co piszemy, jak skrócić, wypowiedź profesora, a ponadto, jak zapisać dany wyraz – musimy przecież nadawać kształt literom, układającym się w słowa.
To sprawia, że z samego wykładu na którym ręcznie piszemy notatki więcej nam zostaje w głowie, niż z tego, na którym piszemy notatki na klawiaturze.

Jak szybko się uczyć? Biegiem

Może to dziwnie zabrzmi, ale czy wiesz, że podczas spaceru nasz mózg dotlenia się i odpoczywa w taki sposób, że potem jest bardziej chętny do nauki? Zwykłe wietrzenie okna, czy chwilowe odwrócenie wzroku od podręczników może dawać pozory chwili oddechu. Jednak to tylko pozory.
Prawdziwy oddech złapiesz, jeśli na 20 minut wyjdziesz z domu na spacer lub zrobisz choć trzy okrążenia wokół domu truchtem.
Aktywność fizyczna pobudza krążenie naszej krwi, co sprawia, że nasz mózg się bardziej dotlenia.
Dotleniony mózg zaś jest jak gąbka, która pochłania wiedzę szybciej, efektywniej i przede wszystkim – z lepszym skutkiem.

Nauka aż do świtu, czy dwie godziny po południu?

Tu odpowiedź jest prosta – lepiej dwie godziny po południu niż całą noc siedzieć nad książkami. Tak naprawdę, jak już dowodziliśmy zbyt długie siedzenie nad książkami nic nie daje. Lepiej rozłożyć sobie materiał i powtarzać mniejszymi sesjami, a w nocy się wysypiać.
Dzięki temu nasz mózg odpoczywa, ale też szufladkuje informacje zdobyte za dnia. Rano dobrze jest więc zrobić jeszcze szybką powtórkę – bo powtarzania nigdy dosyć – i egzamin będzie zdany na piątkę.

Szybkie i efektywne sposoby na naukę nie muszą być ciężkie, trudne i wymagające. Sposoby na naukę to często bardzo małe rzeczy, które w każdej chwili możemy zmienić i niemal natychmiastowo osiągnąć o wiele lepsze stopnie w szkole, mniej stresować się przed egzaminami i być dumnym podczas kończenia roku szkolnego.

1 komentarz

  1. Należy pamiętać aby też robić sobie też i przerwy! Jest to bardzo ważne 😉

Comments are closed.