Jak nauczyć się rysować?
Nauka rysunku jest żmudna i często po prostu nudna. Dlatego wiele osób zniechęca się i z osób uczących się stają się hobbystami, którzy od czasu do czasu nabazgrają coś w szkicowniku. Ale wielu z nich mogłoby stać się naprawdę dobrymi rysownikami, gdyby nie poddali się w kluczowym momencie. Czy istnieje więc jakiś sposób, aby nauczyć się rysowania bez tych wszystkich męczących ćwiczeń?
Podstawy i zasady porządnego rysunku
Nie możemy sobie ominąć nauki podstaw. Jeśli chcemy nauczyć się rysować, robić poprawne kompozycyjnie i anatomicznie rysunki po prostu nie możemy na ciągłe ćwiczenia machnąć sobie ręką i stwierdzić, że to nie dla nas. Przerysowanie czyichś prac w nadziei, że to nauczy nas podstaw anatomii, nie tylko nie da nam wymaganego efektu, ale nauczy nas tylko kalkowania cudzej własności. Bardzo ciężko będzie potem wyjść z tego nawyki i nauczyć się tworzyć własne prace z wyobraźni. Co więcej, będzie to praktycznie niemożliwe, bo nie będziemy mieć podstaw, na których będziemy mogli się oprzeć przy tworzeniu szkicu, a potem przy wypełnianiu go kolorem.
Wyzwania nie nauczą Cię poprawnie rysować
Zabawa rysunkiem nigdy nie będzie tym samym, czym jest nauka. Nigdy nie nauczysz się podstaw, robiąc wyzwania rysunkowe. W ten sposób będziesz doskonalić pewien styl, ale staniesz się tylko hobbystą. Jeśli nie celujesz nigdzie wyżej i chcesz się po prostu bawić, to wyzwania będą jak najbardziej dla Ciebie. Jednak jeśli chcesz na poważnie wejść do świata rysunku, nie możesz zastąpić żmudnej nauki wyzwaniami czy innego rodzaju zabawą. Nie oznacza to jednak, że masz z nich całkiem zrezygnować, ale nie poświęcaj nauki na ich rzecz. Postaraj się zbalansować całość tak, aby uczyć się i równolegle czerpać przyjemność z rysowania, aby się nie zniechęcić.
Jak uczyć się rysunku samemu?
Dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w porządny podręcznik do anatomii i do podstaw rysowania, aby opanować w pierwszej kolejności, jak wygląda świat. Bez tego nie uda nam się nauczyć podstaw. Dobrze jest też spróbować wykorzystać poradniki, które za darmo znajdziemy na YouTube, ważne jest jednak, aby były one dostosowane do naszego poziomu. W końcu nie narysujemy elfki w momencie, w którym dopiero uczymy się światłocienia na kuli. I ponownie, jeśli jesteśmy tylko hobbystami, nie bójmy rzucać się na głęboką wodę, jednak jeśli uczymy się na poważnie, starajmy się nie utrwalać swoich błędów i przechodźmy kursy w stosownej do naszego poziomu kolejności.