Jak zostać juniorem programowania?

Mistrzem programowania nie zostaje się w ciągu miesiąca czy dwóch. Nie jesteś w stanie przygotować się do roli seniora z pomocą wyłącznie jednego kursu, bo wymaga to jednak włożenia olbrzymiej pracy i sporej ilości czasu w naukę, ale też nabycia pewnego konkretnego doświadczenia w normalnej firmie. Zamiast więc myśleć o dalekiej przyszłości, skup się na tym, co jesteś w stanie osiągnąć właśnie teraz. Zanim zostaniesz seniorem, musisz przecież popracować trochę na stanowisku juniora, a o ten tytuł też trzeba jednak zawalczyć, na co ma ci pozwolić porządny kurs programowania.

Cierpliwość to ważna cecha

Pamiętaj, że cierpliwość zawsze popłaca. Jeżeli jeszcze nie wyrobiłeś w sobie tej cechy, jak najszybciej powinieneś to zrobić, aby dzięki niej być w stanie poświęcać kolejne godziny na naukę programowania i robić to bez mrugnięcia okiem, z pełną determinacją i to pomimo silnego zmęczenia, nawet gdy trzeba będzie usiąść do komputera po dziesięciu godzinach pracy i zrobić to późnym wieczorem. Dlatego nie chciej szybko zostać programistą, tylko zdobądź doświadczenie. Zarobki programistów, które przedstawił np. serwis Informacje Online na pewno są zachęcające i motywujące. Jednak musisz być cierpliwy, aby zdobyć wiedzę i doświadczenie, no i tyle zarabiać.

Determinacja popłaca

A powinieneś jednak wiedzieć, że do osiągnięcia umiejętności programistycznych niezbędnych na stanowisku juniora potrzeba mniej więcej jakichś trzystu, a niektórzy twierdzą że nawet czterystu aktywnych i dobrze przepracowanych godzin nauki. Nauka programowania jest czymś długotrwałym, czego nie da się na siłę przyspieszyć. Nie może więc stać się tak, że na jakimś jej etapie nagle utracisz motywację czy chęć do działania. Powinieneś starać się podtrzymywać swoją zawziętość. To właśnie ta wewnętrzna motywacja sprawi, że usiądziesz do komputera i kodowania nawet wtedy, gdy zrobi się bardzo ciężko i gdy będziesz mieć ochotę na wszystko inne, tylko nie na programowanie.

Najlepiej by było, gdybyś uczył się codziennie. Zainwestuj w taki podstawowy kurs programowania, oparty na jakimś w miarę prostym języku, a następnie każdego dnia zasiadaj do niego przynajmniej na tę jedną godzinę. Jeżeli tylko możesz sobie na to pozwolić, wkładaj w naukę więcej czasu. Im więcej będziesz potrafił, tym szybciej znajdziesz dla siebie staż, który równie szybko powinien przekształcić się w pierwszą prawdziwą pracę.