3 najsłynniejszych chemików w historii
Istnieje niezliczony wkład, jaki nauka wniosła do historii ludzkości. Dziś porozmawiamy o kilku słynnych chemikach, którzy zmienili bieg ludzkości.
Należy pamiętać, że chemia jest zaangażowana w znacznie więcej kwestii niż zwykle sobie wyobrażamy. W rzeczywistości jest to jedna z głównych baz do produkcji leków, ale również bierze udział w wielu etapach produkcji sprzętu AGD, takich jak lodówki, a nawet w przemyśle tekstylnym i spożywczym.
Ludwik Pasteur
Ten francuski chemik odniósł w swoim czasie tak wielki sukces, że dziś jeden z najważniejszych procesów w przemyśle spożywczym nosi jego imię: pasteryzacja. Jest to proces, któremu poddawane są różne produkty spożywcze i napoje (np. mleko), aby zapewnić bezpieczeństwo ich spożywania. W tym linku, dowiesz się jak przebiega proces pasteryzacji i do czego się ją wykorzystuje.
W ramach swoich badań chemik ten odkrył, że w winie znajdują się dwa mikroorganizmy, które powodują jego skwaśnienie i jednocześnie powodują powstawanie alkoholu.
Choć początkowo ludzie i społeczność naukowa nie dawali zbyt wiele wiary jego odkryciom, to z czasem, dzięki innym badaniom, które pomogły obalić teorię spontanicznego powstawania (według której różne formy życia powstawały w sposób naturalny), jego idee zyskały szersze uznanie.
Dmitri Mendelev
Prawdopodobnie jednym z najbardziej wpływowych chemików w historii jest Dmitrij Mendelew, którego wkład w rewolucyjny sposób zmienił metody i podstawy nauki.
I nic dziwnego, skoro to właśnie ten wielki uczony odkrył, że pierwiastki chemiczne mają pewien schemat, według którego postępują w bardzo szczególny sposób, tworząc atomy. W ramach swoich badań człowiek ten zdołał ułożyć wszystkie pierwiastki, tworząc znany nam dziś układ okresowy.
Odkrycie to było tak ważne, że postanowiono, iż jeden z pierwiastków w tabeli powinien zostać nazwany jego imieniem, aby oddać temu naukowcowi honor, na który naprawdę zasłużył.
Maria Curie
Maria Curie jest również jedną z najważniejszych postaci w chemii, ponieważ dosłownie oddała życie, aby prowadzić swoje badania. Wynikało to z tego, że w czasach, gdy pracowała nad swoimi projektami, nie wiedziano, że wiele pierwiastków chemicznych jest dość niestabilnych, a ich promieniowanie powoduje szkodliwe skutki dla zdrowia.
Jednym z jej głównych zasług było odkrycie wielu nowych pierwiastków, które zostały dodane do układu okresowego Mendelewa, i jak na ironię otrzymała za te badania Nagrodę Nobla, czego nie osiągnął człowiek, który stworzył układ okresowy. Została jednak zapamiętana jako jedna z pierwszych kobiet naukowców w historii, gdyż na ogół w tamtych czasach chemii i większości nauk przewodniczyli wyłącznie mężczyźni.