Po co nam znajomość języka obcego?
Ile znasz języków obcych na tyle dobrze, żeby swobodnie się nimi posługiwać? A w ilu znasz przynajmniej dziesięć słów? Nauka języków to coś, bez czego nie możemy funkcjonować w świecie szerszym niż nasze miasto. Mimo to sporo osób poprzestaje na słabej znajomości angielskiego, mimo że ma warunki i możliwości, żeby chociaż na temat tego jednego języka pogłębiać swoją wiedzę.
Co składa się na znajomość języka?
Wiele osób myli znajomość języka ze zdanym egzaminem czy maturą. Tymczasem znajomość języka to nie to samo, co umiejętność zdawania testów o nim. Kiedy mówimy, że ktoś płynnie posługuje się językiem, chodzi nam przede wszystkim o to, że potrafi z niego korzystać w sytuacjach, w których jest on naprawdę potrzebny. To znaczy, że zamówi bez problemu obiad w danym języku albo zapyta o drogę w obcym mieście. Ktoś, kto zna język, umie więc spokojnie w nim mówić, ale także pisać oraz czytać. Zna również alfabet, za pomocą którego dany język zapisujemy i niejednokrotnie potrafi wyłapać konotacje, które w jego ojczystym języku nie istnieją.
Po co Ci płynna znajomość języka?
Możesz zapytać, po co masz uczyć się więcej niż jednego języka, skoro angielski całe życie był Ci sprzedawany jako język uniwersalny. Po pierwsze, to nie do końca prawda. Język angielski jest uważany za język uniwersalny, ale nie oznacza to, że uczy się go wszędzie na świecie albo że każdy naród przykłada do niego taką samą wagę. Włosi czy Francuzi niechętnie będą rozmawiać z turystami po angielsku, nawet jeśli znają ten język. Po drugie, więcej języków to więcej znajomości. Na nikim nie zrobi wrażenia język angielski wpisany w CV, zwłaszcza jeśli nie będzie on na poziomie co najmniej C1, ale do tego niemiecki czy francuski wyglądają już naprawdę przyzwoicie.
A co, jeśli nie chcę zarabiać na znajomości języków?
Bardzo często, kiedy mówi się o znajomości języków, pojawia się argument o zarobkach. Tymczasem nie tylko w sferze zawodowej język może nam się przydać. W końcu masa ludzi uczy się czegoś dodatkowo, mimo że nie chce zarabiać na tym pieniędzy. Ważnym elementem całego procesu nauki jest sama nauka. Kiedy uczymy się języka, poszerzamy swoje horyzonty, otrzymujemy dostęp do materiałów tworzonych w danym języku, możemy bez problemu wyjechać do obcego kraju i nie bać się, że czegoś nie zrozumiemy. Do tego cały czas stymulujemy nasz mózg, co pomoże nam w przyszłości przyswajać nowe umiejętności czy przebranżowić się.