Czego możemy się nauczyć, nie wychodząc z domu?

Nauka w warunkach domowych wydaje się przedsięwzięciem bardzo trudnym, ponieważ w komfortowych warunkach bardzo trudno jest się skupić i utrzymać uwagę na wartościowych treściach. Wiedza leży w dzisiejszych czasach na wyciągnięcie ręki, więc jeśli zaopatrzymy się odpowiednią dozę samodyscypliny, z pewnością będziemy w stanie nauczyć się świetnych rzeczy, które zapewnią nam sporą przewagę podczas rozmowy z potencjalnym pracodawcą.

HTML, CSS, PHP…

Programowanie jest w dzisiejszych czasach bardzo użyteczną umiejętnością, na którą jest stałe zapotrzebowanie na rynku pracy i nic nie wskazuje na to, by miało ono zmaleć w najbliższym czasie. Nie szuka się przy tym wyłącznie specjalistów – podstawy programowania jako dodatkowa umiejętność w CV również może znacznie zwiększyć nasze szanse na zatrudnienie w branży związanej z mediami czy reklamą. Umiejętność napisania własnego programu lub strony internetowej znacznie wzmocni również naszą świadomość na temat korzystania z internetu, a także fakt, że wszystko, co widzimy na ekranie komputera, jest tak naprawdę gargantuicznym zbiorem liczb, które ktoś musiał kiedyś wpisać. Programowanie niewątpliwie potrafi być zajęciem mozolnym, ale sprawia dużo satysfakcji i umożliwia godny zarobek. Kompletny i darmowy kurs internetowy można sobie znaleźć bez żadnego problemu – wiele z nich jest dostępnych chociażby na YouTube, gdzie twórcy rozpowszechniają wiedzę w większości przypadków zupełnie bezinteresownie, otrzymując za to zwrot w postaci zysków z reklam. Istnieją również serwisy internetowe, które są dedykowane nauce programowania – bywają one w większości przypadków płatne, ale wraz z niewielką opłatą otrzymujemy swoistą gwarancję jakości, a przy tym możliwość nauki w znacznie przyjemniejszy i interaktywny sposób.

Podstawy biznesu

Przedsiębiorczość i inne zagadnienia związane z ekonomią i biznesem są traktowane przez polskie szkolnictwo trochę po macoszemu – niektórzy mogli mieć z nimi doświadczenia w liceum lub technikum, inni w ogóle. Niewiedza w takich tematach może nas niejednokrotnie sporo kosztować, bo nie będziemy sobie zdawać sprawy z możliwości zaoszczędzenia lub inwestycji na giełdzie czy gdziekolwiek indziej. Niedobór wiedzy możemy sobie bardzo sprawnie uzupełnić za pośrednictwem kursów internetowych, które są dostępne w sieci. Należy tutaj jednak odróżnić rzetelne kursy od takich, które skupiają się przede wszystkim na zmuszaniu nas do wiary w siebie i zahaczają o niezbyt wyrafinowany coaching. Dobre kursy pochodzą z rzetelnych i prestiżowych źródeł – przykładowo, czasami można takowe znaleźć na stronach internetowych różnych uniwersytetów, które udostępniają je w modelu całkowicie darmowym, ponieważ jest to znakomita forma reklamy i podniesienia prestiżu uczelni dzięki pokazaniu, że profesorowie danego uniwersytetu faktycznie znają się na rzeczy. Czasami można oczywiście napotkać profesjonalne firmy uczące tajnik biznesu, ale należy w takich sytuacjach być dosyć ostrożnym, ponieważ pieniądze na mało odkrywczych kursach jest stosunkowo łatwo wtopić – biznes, oprócz tematów randkowych czy tych dotyczących samorozwoju, jest bowiem główną sferą działań ludzi, którzy potrafią mówić barwnie o rzeczach oczywistych.

Język obcy

W internecie możemy się również bezproblemowo nauczyć kilku języków obcych. Choć nauka poprzez kurs internetowy może się wydawać trudnym wyzwaniem, ponieważ dla większości osób kojarzy się ona ze społeczną atmosferą, przy minimalnej dozie samodyscypliny będziemy w stanie łatwo wykorzystać dostępne w sieci materiały na swoją korzyść. Twórcy na YouTube w dzisiejszych czasach wręcz prześcigają się w tworzeniu przystępnych i profesjonalnych materiałów, ponieważ wysoka oglądalność wiąże się z wysokimi zarobkami – są oni zatem w naturalny, wynikający z konkurencji sposób zobligowani do produkowania materiałów, które będą jak najwyższej jakości. Uczyć możemy się również za pośrednictwem innych narzędzi: niektóre strony internetowe i uniwersytety oferują własne kursy, ba, szlifować język można nawet poprzez czytanie zagranicznych stron internetowych i słuchanie podcastów w obcych językach.