Jak hazard wpływa na nastolatków

Na świecie znajdują się miliony nieletnich hazardzistów, którzy grają na pieniądze, będąc w wieku 11-16 lat. Co więcej, znaczna część z nich klasyfikowana jest jako nałogowi hazardziści. Jest to istotna kwestia zdrowia publicznego i najwyższy czas, aby odłożyć na bok ignorowanie tego problemu.

Potencjalne skutki hazardu wśród nieletnich

W dzisiejszych czasach hazard jest wszędzie. Widzimy go na ekranach telewizorów, komputerów i urządzeń mobilnych. Znajdziemy go również w świecie sportu, luksusowych ośrodkach wypoczynkowych, salonach maszyn hazardowych, kasynach naziemnych, kasynach online, a także w zaułkach miejskich ulic.

Hazard już dla milionów osób dorosłych stanowi spory problem. Niejednokrotnie hazardziści stają w obliczu ryzyka pojawienia się w nich nałogu albo już zmagają się z uzależnieniem od gry na pieniądze. Nałóg hazardowy jest bardzo poważnym problemem, który może prowadzić nie tylko do zaburzeń psychicznych, takich jak stany lękowe i depresja, ale także do samobójstwa, jeśli te dolegliwości będą postępować. Tak więc może to być nie tylko kwestia utraty pieniędzy, ale i życia.

Natomiast informacja, że tak wiele nastolatków uprawia hazard i że większość z nich wykazuje problemy z uzależnieniem, jest niezwykle niepokojąca. Co najgorsze liczba uzależnionych od hazardu nastolatków w ostatnich dwóch lat zwiększyła się czterokrotnie! Faktem jest, że dzisiaj młodzież z problemami hazardowymi jest liczniejsza niż ta, która zmaga się z uzależnieniem od alkoholu, tytoniu, czy narkotyków. A to w zupełności wystarczy, aby oznaczyć hazard wśród młodzieży jako poważny problem zdrowia publicznego.

Reklamy hazardowe

Należy mieć na uwadze, że dzieci dorastają w zupełnie innym świecie niż rodzice. Na przykład, Komisja ds. Hazardu w Wielkiej Brytanii donosi, że prawie pół miliona nastolatków w wieku 11-16 lat wydaje na hazard około 100 PLN tygodniowo. I większość z nich obserwuje reklamy hazardowe w mediach społecznościowych. Mało tego, dowody świadczą również o tym, że nastolatki, które biorą udział w rozgrywkach hazardowych online, wydają trzy razy więcej pieniędzy na hazard.

Natomiast oglądanie transmisji sportowych, zwłaszcza podczas meczów piłki nożnej, z reguły zdominowane jest reklamami hazardowymi. Na stadionach, podczas przerw reklamowych, a nawet na strojach graczy można zobaczyć nazwy różnych sponsorów, wśród których nierzadko reklamują się firmy bukmacherskie.

Zakłady sportowe

Przez to wszystko należy zachować ostrożne podejście do hazardu i podejmować właściwe kroki, aby uchronić przed tym przyszłe pokolenia. Pamiętajmy, że legalne kasyna online i inne sprawdzone przybytki hazardowe mogą być przyjemną odskocznią od codzienności. Jednakże owa odskocznia przeznaczona jest wyłącznie dla osób pełnoletnich. I należy tu dodać, że osoby dorosłe również powinny traktować kasyna jako rekreacyjną rozrywkę, a nie regularne lokale.

Co więcej, takie usługi, jak zakłady bukmacherskie, obierają nastolatków z miłości do sportu. I nierzadko bywa tak, że kibic przestaje dopingować swoją ulubioną drużynę. Zamiast tego kibicuje tej, na którą postawił, nawet jeśli ta drużyna gra przeciwko jego ulubionej. Dlatego nierzadko fani Legii Warszawa obstawiają Wisłę Kraków itd. Z tego względu ważne jest, aby więcej przybytków hazardowych, jak kasyna online, kasyna lądowe, kasyna na żywo i bukmacherzy podeszli do swoich usług z większą odpowiedzialnością.

Ponadto, w najlepszych kasynach internetowych możemy natrafić na różne zabezpieczenia, które chronią przed wpadnięciem w nałóg i korzystaniem z oferty kasyna przez osoby nieletnie. Niektóre z nich wymienione są poniżej.

Jak zapobiegać hazardowi wśród młodzieży

Najlepsze kasyna online już jakiś czas temu wzięły się na sposób, oferując różne formy samowykluczenia z gry na pieniądze. Używając tej opcji, gracz jest całkowicie odcięty od gry na pieniądze w swoim ulubionym kasynie online. A do tego nie ma też dostępu do swojego konta kasynowego. I w zależności od tego, na jak długi okres samowykluczenia się zdecydujemy, do momentu jego zakończenia nie będziemy mogli tego przerwać.

Bardzo ważną kwestią są także umiejętne rozmowy rodziców ze swoimi dziećmi. Powinniśmy na spokojnie wytłumaczyć naszym pociechom zagrożenia, jakie wynikają z hazardu i uświadomić o konsekwencjach gry na pieniądze. To samo powinni robić nauczyciele w szkołach – omawiając tematy hazardowe i angażując do rozmowy całą klasę. Lekarze również powinni pytać swoich pacjentów o ich hazardowe nawyki.

Im więcej będziemy rozmawiać na temat hazardu i im więcej problemów uda nam się wyłuskać, tym lepiej będziemy chronić nasze dzieci. W Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych problem z hazardem wśród młodzieży został zidentyfikowany już jakiś czas temu. Jednak istnieje jeszcze wiele krajów, gdzie problem ten to w dalszym ciągu przyczajony tygrys i ukryty smok.

Im szybciej, tym lepiej

I nawet pomimo tego, że Światowa Organizacja Zdrowia uznała hazard za zaburzenie behawioralne, do dzisiaj nie finansuje specjalistycznego leczenia w tym zakresie. Aczkolwiek wygląda na to, że wszystko jest na dobrej drodze. Jak na tę chwilę musimy uzbroić się w cierpliwość i zdać się na inne sprawdzone metody. W przeciwnym razie liczba nastolatków z problemem hazardowym będzie się nieustannie zwiększać. Dlatego im szybciej odniesiemy się do tego problemu, tym lepiej.