O "Chrobrym" słów kilka...

             Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Głuchołazach to szkoła z 70-letnią tradycją, istniejąca nieprzerwanie od 3 września 1945 r. (początkowo jako Gimnazjum i Liceum Koedukacyjne). Patrona i sztandar szkoła otrzymała w 1964 r.


           Niemal od początku szkoła, położona w centrum Głuchołaz, mieści się w zabytkowym, neogotyckim budynku z 1900 roku, cały czas eksploatowanym (z wyjątkiem części okresu wojen światowych) jako obiekt szkolny. 
            LO „Chrobry” oferuje możliwość uzyskania średniego wykształcenia w 3-letnim okresie nauki. Stawia sobie za cel wszechstronny rozwój ucznia, ze szczególnym naciskiem na dobre przygotowanie do egzaminu maturalnego i umożliwienie wyboru dalszej edukacji na studiach wyższych. Doświadczona kadra pedagogiczna, sprawdzone metody nauczania pozwalają uczniom osiągać dobre wyniki na egzaminie maturalnym i realizować swoje zainteresowania oraz plany edukacyjne. Szkoła dostosowuje metody pracy do możliwości uczniów, dając szanse rozwoju każdemu.

           Indywidualizacja pracy z uczniami przynosi wymierne efekty nie tylko na poziomie zdawalności egzaminów maturalnych czy osiąganych wyników, ale także odnoszonych sukcesów na poziomie ogólnopolskim zarówno w konkursach przedmiotowych, artystycznych, jak i sportowych. 
            LO „Chrobry”  w Rankingu Wojewódzkim Liceów miesięcznika „Perspektywy” - 2016 znalazło się  w gronie 25 najlepszych liceów Opolszczyzny, spośród ponad stu szkół w województwie.     
              W Rankingu Szkół Olimpijskich miesięcznika Perspektywy - 2014 szkoła znalazła się w gronie 200 szkół w Polsce.         
            Natomiast w 2012 r. otrzymała wyróżnienie w kategorii kultura i sztuka Nagrody „Pozytywista Roku 2011”, przyznawanej przez Fundację Regionalnych Inkubatorów Przedsiębiorczości WOKULSKI, za stworzenie warunków rozwoju dla Chóru Capricolium  oraz wspieranie młodych talentów.

         LO „Chrobry” to kameralna szkoła, w której uczniowie mogą rozwijać różne talenty. Uczą się, tworzą, śpiewają, tańczą, wspierają potrzebujących  oraz rywalizują sportowo i nie tylko,. Od lat współtworzą Chór Capricolium (zdobywcę Złotego Kamertonu), utytułowany MUKS Chrobry Basket oraz gazetkę szkolną „Chrobry News” (zdobywcę „Pałuckiego Pióra”). Organizują różne przedsięwzięcia szkolne i lokalne np. Dzień Patrona Szkoły, Festiwal Teatrów Ulicznych, obchody 70-lecia powstania LO, warsztaty dziennikarskie dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, rozgrywki sportowe dla gimnazjalistów, przedstawienia teatralne, programy muzyczno – poetyckie, akcje charytatywne i inne.

            Licealiści „Chrobrego” mają wiele osiągnięć. Oto niektóre z nich.  
Osiągnięcia roku 2013:       
- I miejsce - laureatka ogólnopolskiego finału Olimpiady Wiedzy o Prawie,         
- I miejsce - laureatka ogólnopolskiego finału Misyjnej Olimpiady Znajomości Afryki,    
- II miejsce - laureatka ogólnopolskiego finału w kategorii prac multimedialnych Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Turystyczno - Krajoznawczego "Poznajemy Ojcowiznę,          
- I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na Literackie Wspomnienie "Listopadowa melancholia".
Osiągnięcia w roku 2014:   
- szkoła znalazła się w Rankingu Szkół Olimpijskich miesięcznika "Perspektywy.          
- II miejsce - laureatka ogólnopolskiego finału Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie,  
- finalistka XV Olimpiady Geograficznej,   
- finalistka Olimpiady Wiedzy o Prawie,     
- VI miejsce drużynowo w zawodach XLVI Małej Olimpiady Matematycznej,   
- laureat w Olimpiadzie Wiedzy Archimedes - Matematyka. Plus (Oxford Edukational),
- Nagroda Główna w Konkursie miesięcznika „Poznaj Świat” na Najciekawszy Park Krajobrazowy,
- III miejsce w Ogólnopolskim Finale Mistrzostw Szkół Ponadgimnazjalnych w Koszykówce Dziewcząt „Licealiada 2014”,
- srebrny medal w „Licealiadzie” w Indywidualnej Lekkoatletyce w biegu na 400 m oraz tytułWicemistrza Województwa Opolskiego.   
Osiągnięcia w roku 2015:   
- II miejsce w finale Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego /na najlepsze opowiadanie/
Opowiedzieć świat",
- III miejsce w finale Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego /na najlepsze opowiadanie/
Opowiedzieć świat",
- awans do ogólnopolskiego finału Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Turystyczno - Krajoznawczego "Poznajemy Ojcowiznę".

            Od wielu lat Liceum współpracuje z wieloma instytucjami, wspierającymi działania edukacyjne: Urzędem Miejskim w Głuchołazach, Radą Miejską w Głuchołazach, Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Szkół „Chrobry” w Głuchołazach, Centrum Kultury w Głuchołazach, Młodzieżową Radą Miejską w Głuchołazach, Centrum Wolontariatu w Głuchołazach, Państwową Wyższą Szkołą w Nysie, Klubem Kolarskim KTUKOL, Związkiem Strzeleckim „Strzelec” Nysa, Instytutem Pamięci Narodowej, Oddziałem PTTK, Ogniskiem Artystycznym w Głuchołazach, Kołem Związku Sybiraków
w Głuchołazach, Państwowym Muzeum Auchwitz-Birkenau.

zjazd 10 10

            Obchody 70 – lecia Powstania Liceum 10 października 2015 r. stały się okazją do zorganizowania IV Zjazdu Absolwentów. Wzięło w nim udział ok. 300 osób, wśród których pojawili się absolwenci najstarszych roczników. Zdarzenie upamiętniono odsłonięciem Tablicy Pamiątkowej. Historię Liceum opisał absolwent Szkoły, dr Paweł Szymkowicz, w broszurze dostępnej na stronie http://loglucholazy.pl/liceum.pdf.

            Szczegóły o nas można poznać na stronie LO.

 

 

capric
gmina glucholazy
logonews3a
stowarzyszenie
muks chrobry basket glucholazy
szkolne biuro pomocy ucz
UO
pwsz
kuratorium
men
oke.wroc
cke
ipn
ewd

Kontakt

Liceum Ogólnokształcące
im. Bolesława Chrobrego w Głuchołazach
w Zespole Szkół w Głuchołazach
ul. Kolonia Kaszubska 2,
48-340 Głuchołazy
tel. 77 439 14 62; 77 439 13 48
sekretariat: zsglucholazy@wodip.opole.pl

administrator strony: m.kuchna@loglucholazy.pl

mail

Gmail