banner

Dzisiaj jest niedziela, 18 lutego 2018 r. 49 dzień roku, imieniny Konstancji, Szymona .
Biblioteka szkolna
książki

Wydarzenia literackie


Literacka Nagroda Nike 2015

Laureatką Literackiej Nagrody Nike 2015 roku została pani Olga Tokarczuk za książkę "Księgi Jakubowe".


"Księgi Jakubowe" to licząca ponad 1000 stron powieść historyczna o Jakubie Lejbowiczu Franku, samozwańczym XVIII - wiecznym mesjaszu z Podola. Frank to postać niesłychanie kontrowersyjna. Zapamiętano go w bardzo różny sposób: zwolennicy - jako pięknego, wysokiego, charyzmatycznego mężczyznę, natomiast przeciwnicy - jako obrzydliwego garbusa, który nie potrafił sklecić zdania.Frank był zdolnym politykiem, który wywarł ogromny wpływ na rzesze ludzi, także na polskich arystokratów.Był także żydowskim mistykiem, wykorzystującym religię do celów politycznych.


Olga Tokarczuk jest autorką powieści (dostępnych w naszej bibliotece): "Podróż ludzi księgi", "Prawiek i inne czasy", "Bieguni", "Dom dzienny dom nocny".


Literacka Nagroda Nobla 2015

Laureatką literackiej Nagrody Nobla 2015 roku została białoruska dziennikarka i pisarka Swietłana Aleksijewicz.


Akademia Szwedzka napisała, że Aleksijewicz otrzymała ją za "polifoniczne pisarstwo, pomnik cierpienia i odwagi w naszych czasach".


Jest mistrzynią reportażu literackiego, poruszającą tematy pomijanej i wypieranej historii Rosji - radzieckiej interwencji w Afganistanie, katastrofy w Czarnobylu.


Autorka prezentuje historie kobiet w czasie II wojny światowej, życie codzienne po upadku komunizmu. Twórczość Aleksijewicz uwiera prezydenta Łukaszenkę, bo może się w niej przejrzeć jak w lustrze.


W Polsce ukazało się kilka tłumaczeń książek pisarki:
"Czasy secondhan. Koniec czerwonego człowieka" - historia przemian społeczno - gospodarczych po upadku Związku Radzieckiego,
"Czarnobylska modlitwa" - reportaż, opisujący katastrofę elektrowni atomowej z perspektywy naocznych świadków,
"Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" - wstrząsająca opowieœć o radzieckim szowinizmie, za którą pisarka otrzymała nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego.


Projekt i wykonanie: Wojciech "Wind" Indyk. Wszelkie Prawa Zastrzeżone (All Rights Reserved).