Zdarzyło się...

X Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

wol ops 17jpgLicealiści – dziennikarze z Zespołu Szkół w Głuchołazach, współpracujący z Głuchołaskim Centrum Wolontariatu przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Głuchołazach zostali zaproszeni na obchody X Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Spotkanie miało miejsce 15 grudnia 2017 r. w Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Głuchołazach i stało się okazją do podziękowania wszystkim wolontariuszom za ich bezinteresowną działalność na rzecz bliźnich.

Wolontariusze, redaktorzy Gazetki Szkolnej „Chrobry News”: Joanna Chryczyk, Diana Czieczierow, Wojciech Diakowski, Dominika Grabowska, Konrad Korytkowski, Agnieszka Serwecińska wraz z opiekunem i koordynatorem Panią Małgorzatą Dobranowską - Kuchną tworzą Grupę Dziennikarzy, która opisywała działania realizowane przez innych wolontariuszy. Relacje dziennikarzy można przeczytać na stronie internetowej Głuchołaskiego Centrum Wolontariatu.


Warsztaty dziennikarskie po raz piąty

v warszt 17 01W Zespole Szkół w Głuchołazach 8 grudnia 2017 r. zespół redakcyjny Gazetki Szkolnej „Chrobry News”, prowadzony przez Małgorzatę Dobranowską – Kuchnę, zorganizował V Edycję Warsztatów Dziennikarskich pt. „Krytycznym okiem, czyli o kulisach recenzowania” dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Uczestnicy nie zawiedli. Gościliśmy uczniów PSP nr 1 w Głuchołazach, PSP nr 2 w Głuchołazach, PSP w Bodzanowie, PSP w Nowym Świętowie, PSP w Jarnołtówku, PG nr 1 w Głuchołazach, PG nr 2 w Głuchołazach oraz NPG w Jarnołtówku wraz z opiekunami (ponad sto osób ).

Obie tury warsztatów poprzedzone zostały słowem wstępnym konferansjera Patryka Drulika, powitaniem gości przez Dyrektora Zespołu Szkół Panią Marzenę Grubiak , występem recytatorskim Konrada Korytkowskiego licealisty z kl. II a oraz prezentacją multimedialną (obsługiwaną technicznie przez Wojciecha Diakowskiego). W trakcie zajęć, prowadzonych przez Panią Małgorzatę Dobranowską – Kuchnę, uczestnicy zespołowo rywalizowali w pisaniu tradycyjnego dyktanda oraz w wykonywaniu ćwiczeń w językach obcych. Grupy dobrze poradziły sobie zarówno z dyktandami, jak i zadaniami z j. angielskiego oraz niemieckiego . Zadania dla nich przygotowali nauczyciele języków obcych Pani Monika Kubowicz i Pan Jarosław Worek, a oceniało jury w składzie: Dawid Mosakowski, Diana Czieczierow, Dominika Grabowska - licealiści z kl. III b.

Po tej rywalizacji przewidziano słodki poczęstunek, który był możliwy dzięki życzliwości Firmy „Cztery Pory Roku” z Głuchołaz, Piekarni S.C. Kulpa w Głuchołazach, Firmy Intermarche w Głuchołazach i Pani Katarzyny Czieczierow . O młodszych kolegów zatroszczyły się licealistki z III b Paulina Kręcichwost, Agnieszka Serwecińska, Nikola Hulboj, Patrycja Ząbczyk. Przygotowany poczęstunek zasmakował gościom, o czym świadczyło jego znikanie z talerzy w błyskawicznym tempie.

W drugiej części warsztatów, już po wysłuchaniu wcześniej prezentacji, wprowadzającej ich w zagadnienia związane z recenzją, zarówno uczniowie szkół podstawowych, jak i gimnazjaliści mieli okazję obejrzeć filmy, których miały dotyczyć ich własne wypowiedzi - recenzje. W przypadku grupy młodszej był to fragment filmu animowanego „Odlot”, skupiający się na życiu Carla i Eli, zaś na gości trochę starszych czekał materiał dojrzalszy w postaci filmu „Cyrk Motyli”. Tak przygotowani uczniowie przystąpili do owocnej pracy, wcielając się w prawdziwych recenzentów. Nie wszystkie zespoły były równie liczne, ale każdy z nich potrafił skutecznie rozwiązywać postawione przed nim zadania. Dodatkowo byli wspierani przez opiekunów zespołów, czyli licealistów z klas II a i III b Dominikę Semeniuk, Martynę Szczepańską, Katarzynę Zielińską, Konrada Korytkowskiego, Dawida Mosakowskiego, Dianę Czieczierow, Dominikę Grabowską.

Z obiema grupami gości pożegnaliśmy się wspólnymi fotografiami, które wraz z fotorelacją z przebiegu wydarzenia (obiektywem próbowały uchwycić najciekawsze sytuacje fotoreporterki Alicja Szewczyk i Gabriela Kurowska), oraz wynikami zadań i recenzjami uczniów trafią do specjalnego wydania gazetki szkolnej „Chrobry News” oraz będą dostępne na stronie internetowej zsglucholazy.pl; loglucholazy.pl/gazetka/warsztaty-gazetka.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom warsztatów za udział i zaangażowanie, Sponsorom, Dyrekcji Szkoły, nauczycielom, licealistom, pracownikom administracji i obsługi za różne formy wsparcia organizacji V edycji (i mamy nadzieję nie ostatniej ) Warsztatów dziennikarskich.                       

Dawid Mosakowski


Każdy zasługuje na Świętego Mikołaja, czyli licealiści głuchołaskiego Zespołu Szkół w akcji 
mikolaj 17   Wszyscy uwielbiamy dostawać prezenty, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że nie każdy ma możliwość je otrzymać. Właśnie dlatego Krakowskie Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera zorganizowało akcję, dzięki której każdy z nas mógł stać się Świętym Mikołajem. My licealiści – klasa 3A  – postanowiliśmy się w to włączyć! :)
    Dzieci, przebywające pod opieką Hospicjum, pisały, już kolejny rok, listy do Świętego Mikołaja z różnymi prośbami. W tym roku było ich aż 187!
   Każdy chętny do pomocy mógł wybrać jeden i go zrealizować, sprawiając małym pociechom wielką radość. Mając okazję, choć w drobny sposób wesprzeć to przedsięwzięcie, wybraliśmy jeden list i z uśmiechem na twarzach wcieliliśmy się w rolę drużyny elfów! Padło na Nikolę.
    Zakupiliśmy potrzebne rzeczy i wspólnie wybraliśmy się, by wysłać prezent!
Mamy nadzieję, że Nikola, jak i inne dzieci, cieszą się swoimi podarunkami, bo z pewnością na nie zasłużyły!
   Wszyscy Pacjenci Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera otrzymali je już 2 grudnia, podczas uroczystego spotkania ze Świętym Mikołajem.

Justyna Semkowicz 3A


Jesienne wydanie gazetki  szkolnej "Chrobry News"
Szanowni Czytelnicy!
Zespół redakcyjny gazetki szkolnej "Chrobry News"
zaprasza do lektury jesiennego wydania.
Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Korzystając z okazji, jednocześnie zapraszamy do współpracy z nami.
Życzymy miłej lektury!
   


XXIV Konkurs 
Recytatorski  "Poezja jesienią"
konrad 17

 

 

W XXIV Konkursie Recytatorskim "Poezja jesienią"
- eliminacjach miejsko - gminnych,
organizowanych przez Centrum Kultury w Głuchołazach 
w dniach 15 - 16 listopada 2017 r.,
Konrad Korytkowski
licealista z kl. IIa,
reprezentujący Zespół Szkół w Głuchołazach,
otrzymał nagrodę w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.

Doceniony przez Jury występ Konrada,
przygotowany wraz z instruktorem Małgorzatą Dobranowską - Kuchną,
zawierał interpretację
  "Lotu" Jorge Guillena oraz "Legendy"Jorge Luisa Borgesa.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

 
Lekcje wychowawcze...
 inaczej
 

Jesienne dni - słoneczne i kolorowe - zachęcają do wyjścia poza mury szkolne. Z takiej okazji skorzystali licealiści - maturzyści Zespołu Szkół w Głuchołazach, klasa III b. Wybrali się w czwartek 26 października 2017 r., w ramach zajęć z wychowawcą Małgorzatą Dobranowską - Kuchną, na spacer po zakamarkach Parku Zdrojowego. Podziwiali rozświetlony krajobraz, usłany wielobarwnymi liśćmi, przystanęli na posiłek w okolicznej restauracji, po czym spalali kalorie w pobliskiej kręgielni. Wszyscy bawili się świetnie i w dobrych humorach wrócili do domu.

Poznawanie piękna swojego miasta oraz spędzanie wspólnego czasu na rozmowie i zdrowej rywalizacji ma szczególne walory, bo ludzi łączy i zbliża, co w dzisiejszych czasach jest bardzo potrzebne. Oby takie okazje były jak najczęstsze!

Klaudia Nosek
Adam Szczeliniak


Człowiek z dalekiego kraju, czyli Jan Paweł II – Święty

jpII 17 04Dziś mija kolejna (dokładnie 39) rocznica wyboru Kardynała Karola Wojtyły na papieża. 
Był 16 października 1978 roku. Nie padało. Nikt na świecie nie spodziewał się, że Polak dostąpi tak zaszczytnej, ale też trudnej, funkcji w hierarchii kościelnej.
Czas polityczny był niekorzystny. Trwała tzw. „zimna wojna” między Stanami Zjednoczonymi Ameryki i Związkiem Radzieckim.

Polacy byli zdziwieni szczególnie, nikt bowiem nie przypuszczał, że refleksje Juliusza Słowackiego, ujęte w poetyckiej formie: „Pośród niesnasków – Pan Bóg uderza/W ogromny dzwon, /Dla Słowiańskiego oto Papieża /Otwarty tron.(...)”, okażą się prorocze.

Stało się. Polak został papieżem.

Dorobek filozoficzny, teologiczny, duchowy, polityczny Jana Pawła II jest niezwykle bogaty.

Z wielu jego myśli spostrzeżeń, pouczeń warto pamiętać również o dwóch:
„Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali”.
„Wolność jest nam dana, ale i zadana”.

Ewa Kazula


Spotkanie z pisarką Hanną Cygler

cygler
Centrum Kultury w Głuchołazach oraz Dyskusyjny Klub Książki w czwartkowy wieczór 05 października 2017 r. gościli bardzo znaną autorkę literatury beletrystycznej Panią Hanną Cygler - jedną z najchętniej czytanych polskich pisarek. Od lat jej książki cieszą się niesłabnącą popularnością, o czym świadczą wypożyczenia jej książek w bibliotekach i dziesiątki zaproszeń na spotkania z czytelnikami.

Takiego wydarzenia nie można było przeoczyć, dlatego w spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy 2A LO Martyna Szczepańska, Katarzyna Zielińska i Konrad Korytkowski oraz uczennica klasy 3TH Daria Bębenek wraz z nauczycielem bibliotekarzem Panią Mariolą Śnieżek.

Spotkanie obfitowało w ciekawe informacje o pracy  Pani Cygler jako pisarki oraz tłumacza z języków szwedzkiego i angielskiego. Pisarka często w swoich książkach wykorzystuje prawdziwe historie z życia wzięte. Warto nadmienić, że wszystkie książki pisarki zostały wydane również, jako audiobooki i e-booki.

Dodatkową przyjemnością było obejrzenie w Małej Galerii Centrum Kultury przepięknych prac malarskich pani Elżbiety Szołomiak.

Spotkanie to było jednym z punktów obchodów Międzynarodwego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w Zespole Szkół w roku 2017.

nauczyciel bibliotekarz
Mariola Śnieżek


 

Kontakt

Liceum Ogólnokształcące
im. Bolesława Chrobrego w Głuchołazach
w Zespole Szkół w Głuchołazach
ul. Kolonia Kaszubska 2,
48-340 Głuchołazy
tel. 77 439 14 62; 77 439 13 48
sekretariat: zsglucholazy@wodip.opole.pl

administrator strony: m.kuchna@loglucholazy.pl

mail

Gmail