Język angielski w biznesie


W LO "Chrobry" 18 marca 2017 r. odbyło się spotkanie  z Panem Łukaszem Trzopem, pracownikiem korporacji General Electric, zaproszonym przez nauczyciela języka angielskiego Bogusława Raucha. Frekwencja była zaskakująco duża, biorąc pod uwagę godzinę i dzień spotkania (sobota, godz. 10.00). W gronie słuchaczy byli licealiści klas drugich i trzecich, uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Głuchołazach oraz nauczyciel pani Małgorzata Nastasowska z Zespołu Szkół w Głuchołazach.

Pan Łukasz Trzop przedstawił pokrótce historię swojej firmy, jak również sprawy, nad którymi pracuje, oraz przybliżył specyfikę pracy w międzynarodowej korporacji. Na co dzień poprzez język angielski ma kontakt z około 20 narodowościami. W trakcie pracy poprzez wyjazdy służbowe udało mu się być w takich krajach jak: Malezja, Singapur, Hongkong, Wielka Brytania (Londyn), wielokrotnie USA (Kalifornia – słynna Dolina Krzemowa, stany Illinois, Wisconsin), Francja (Paryż). Każdy wyjazd był okazją do zwiedzania danego kraju, poznawania różnych kultur, kuchni oraz ludzi.

Bardzo dużo czasu poświęcił pokazaniu faktu, że język angielski jest nieodłączną częścią pracy w międzynarodowej firmie. Cały obieg dokumentacji, przeprowadzane rozmowy muszą odbywać się po angielsku, tak by każdy, niezależnie od narodowości, miał dostęp do danej informacji. Również przedstawił przebieg swojej kariery, podejmowane wybory, zajęcia, których się podejmował.

Pan Łukasz Trzop opisał swoją przygodę z angielskim na przestrzeni czasu, od pierwszych kontaktów do aktualnego momentu. Podkreślił, że nauka języka trwa cały czas, trzeba stale ją podtrzymywać, poznawać nowe słownictwo. Nie jest to rzecz, którą raz zrobimy i mamy do końca życia.

Przywołał też swoje szkolne czasy i stwierdził, że najbardziej się pamięta tych, którzy wymagają od ucznia dużo pracy i wysiłku. Takich nauczycieli dopiero docenia się wiele lat po skończeniu szkoły, a w trakcie chodzenia do szkoły są powodem do narzekań. Z klasy, do której chodził około 20% absolwentów pracuje za granicą w środowisku anglojęzycznym na dobrze płatnych stanowiskach.

Dużo czasu poświęcił opisowi własnej nauki języka angielskiego. Ogólnie mówiąc, trzeba po prostu chcieć się uczyć, być zmotywowanym, korzystać z każdej okazji do nauki. Może to być studiowanie tekstów piosenek, oglądanie anglojęzycznych filmów (z napisami). Kopalnią wiedzy jest Internet. Jest całe mnóstwo stron, które pomagają w nauce języka. Przykładami są: TED.com, BBC.com.co.uk, fluentu.com, mnóstwo blogów tematycznych. Również można ściągać książki po angielsku poprzez Facebook z free book for learning English.

Pan Łukasz Trzop  podał również przykłady ludzi, którzy nawet po osiągnięciu sukcesu nie przestają się rozwijać i kształcić (nawet nauka gry na instrumentach muzycznych!).  Podejmują się nowych wyzwań, niekoniecznie w dziedzinie, w której uzyskali sukces.

Sądzę, że jego przemyślenia mogą być cennymi wskazówkami dla młodych ludzi, których czeka bardzo ważny wybór następnego etapu edukacji.

Bogusław Rauch

capric
gmina glucholazy
logonews3a
stowarzyszenie
muks chrobry basket glucholazy
szkolne biuro pomocy ucz
UO
pwsz
kuratorium
men
oke.wroc
cke
ipn
ewd
O szkole
aktualnosci
Chór Capricolium
Galeria
Plan

Kontakt

Liceum Ogólnokształcące
im. Bolesława Chrobrego w Głuchołazach
w Zespole Szkół w Głuchołazach
ul. Kolonia Kaszubska 2,
48-340 Głuchołazy
tel. 77 439 14 62; 77 439 13 48
sekretariat: zsglucholazy@wodip.opole.pl

administrator strony: m.kuchna@loglucholazy.pl

mail

Gmail